UA-43269020-1

Uzależnienie od leków

Ciąża, benzodiazepiny, uzależnienie od leków, lekomania.. Jako, że ten temat co jakiś czas pojawia się na moim blogu w komentarzach i nie tylko postanowiłem zebrać informacje na temat tego zagadnienia, z tego co sam wiem lub co udało mi się dotychczas wyłowić z sieci..

Zatem do rzeczy: Czy można zażywać leki uspokajające z grupy benzodiazepin gdy się jest w ciąży (?) Czy można karmić piersią, gdy jest się pod ich wpływem (?)..Niestety, z tego co podaje literatura medyczna z przykrością mówię, że nie..nie można.. ale o tym za chwilę

Dla tych co nie czytali wcześniejszych moich wpisów dodam, że mowa o takich lekach jak Clonazepam, Alprazolam (Xanax, Afobam), Lorazepam (Lorafen) Diazepam (Relanium) Klorazepat Dipotasowy (Cloranxen) i inne..np niebenzodiazepinowe leki nasenne typu Zolpidem (Stilnox) Zopiclone (Imovane)

Nie jestem specjalistą, lekarzem, psychologiem, terapeutą, ani farmakologiem, ale wydaje mi się, że warto by było, a może nawet trzeba spojrzeć na to zagadnienie z dwu perspektyw:

1. biochemicznej

2. psychologicznej

ad 1 czyli jaki konkretnie wpływ wywierają z punktu widzenia chemicznego te konkretne substancje na organizm kobiety w ciąży (?), na jej płód w poszczególnych momentach jego rozwoju (?), jak również na samego noworodka np. podczas karmienia piersią (?)

W tym miejscu zacznę od wklejenia fragmentu tekstu z „biblii lekomanów” („Jak działają benzodiazepiny ? Jak je odstawiać po wielu latach zażywania” – autorstwa prof. Heather Ashton), która mówi:

Pamiętam, że już 14 – 15 lat temu, gdy jeszcze byłem czynnie uzależniony do Clonazepamu oraz Xanaxu pisano w ulotkach tych leków (które oczywiście wielokrotnie wertowałem!), jak i w profesjonalnym, lekarskim Pharmindex-sie (kompendium leków) że substancje te mogą wywierać teratogenny wpływ na płód

Ostatnio przejrzałem także większość profesjonalnych opisów leków („internetowe ulotki leków”), dla najpopularniejszych benzo i wszystkie informacje na temat ich stosowania w ciąży utrzymane są w podobnym tonie, np. : że to kategoria D leków, czyli takich, których nie należy stosować u kobiet w ciąży, zwłaszcza w I i III trymestrze, chyba, że jest to bezwzględnie konieczne, a inne bezpieczniejsze odpowiedniki zawiodą..

Leki te mogą powodować takie wady rozwojowe płodu jak rozczep wargi i podniebienia, upośledzenie umysłowe, wystąpienia zespołu dziecka wiotkiego (floppy infant syndrome) z hipotonią, hipotermią, zaburzeniami oddychania i odruchu ssania, uzależnienie fizyczne z objawami zespołu odstawiennego.. Inne nieprawidłowości, jakie zostały odnotowane u dzieci narażonych w życiu płodowym na działanie benzodiazepin to m. in. nieprawidłowości w budowie szkieletu, stóp, deformacja płuc, serca, zaburzenia budowy przewodu pokarmowego, nerek, niska masa urodzeniowa.

Podobno niektóre badania sugerują, że chociaż wiele dzieci rodzi się zdrowych, to narażenie ich pod koniec trzeciego trymestru bądź porodu na działanie benzodiazepin może spowodować wystąpienie u noworodka wrodzonej amiotonii Oppenheima.

W internetowych opisach działania leków z grupy benzodiazepin pojawia się też często informacja, że leczenie środkami BZD należy skończyć odpowiednio wcześniej przed planowaną ciążą..cdn

Informacje na temat chemicznego działania benzodiazepin na organizm kobiety będącej w ciąży zawarte w powyższym wpisie pochodzą z:

Relaniumbazalekow.mp.pl

Alprazolam – bazalekow.mp.pl

Clonazepamum – bazalekow.mp.pl

Zobacz następny wpis:

pt ” Uzależnienie od leków, a ciąża – benzodiazepiny cz. II”