UA-43269020-1

nielegalny handel lekami

Dziś na blogu polecam świetny tekst Macieja Orłowskiego, który ukazał się 1.04.2022 na portalu Newsweek Polska pt. „Polscy lekomani. Jak się kupuje benzodiazepiny przez internet.” Jest to kolejny artykuł, który porusza bardzo istotną kwestie uzależnień od lekówlekomanii w Polsce, jako narastającego, poważnego, lecz wciąż marginalizowanego problemu społecznego oraz związanego z nim nielegalnego handlu lekami psychotropowymi w internecie. Mowa tu o całej grupie silnie działających leków psychotropowych z grupy benzodiazepin (i nie tylko) odkrytych już w ubiegłym wieku jak i tych „nowej generacji” Z-drugs Wielokrotnie na moim blogu podawałem już jak działają te leki, więc nie będę się powtarzał.

Autor, spośród całej grupy benzodiazepin, podaje nazwy kilku konkretnych substancji, które są wystawiane na sprzedaż i powtarzają się w wielu ofertach Dzieje się tak nieprzypadkowo, albowiem są to najsilniej działające leki uspokajające dostępne na rynku i najczęściej przepisywane przez lekarzy na silne zaburzenia lękowe, napięcie lub bezsenność. To właśnie one najbardziej uzależniają, jeśli są stosowane zbyt długo, niezgodnie z zaleceniami. Jednak w sieci nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń, są za to konkretne ceny, które często przekraczają 10 krotność ceny tego samego leku dostępnego w aptece. Autor tekstu, oprócz polskich stron, wspomina także o słynnym „Darknecie”, gdzie można kupić wszystko będąc zupełnie anonimowym, przeprowadza symulowaną transakcje udowadniając, że to nic skomplikowanego

Z artykułu dowiemy się dlaczego informatyzacja systemu opieki zdrowotnej w Polsce, powstanie internetowych kont pacjentów (IKP) i e-recept nie zabezpiecza (póki co) w pełni systemu przed nadużyciami (a miała i mogła by), mowa tu min o słynnym procederze zwanym pod nazwą „doctor shopping” o którym już nieraz pisałem.  W artykule wypowiada się dr Bohdan Woronowicz legenda polskiej terapii uzależnień, są też dwie historie ludzi uzależnionych (w tym jedna moja), którzy borykali się lub borykają nadal z tym rodzajem uzależnienia od lekówlekomanii. Polecam ten artykuł !!

 „Polscy lekomani. Jak się kupuje benzodiazepiny przez internet.”