UA-43269020-1

Postanowiłem zamieścić tą ,czy te Desiderata na swoim blogu, i choć znajdą się pewnie ludzie, którym będzie on kojarzył się wyłącznie z ruchem AA lub co gorsza uznają go za przestarzały, patetyczny, bezwartościowy, nie pasujący do obecnych czasów ,gdzie dominuje technologia, komercja, pogoń za sukcesem,a ludzie są niewolnikami wielkich korporacji i swoich dużych ambicji.. ,ja uważam,że jest to jeden z najmądrzejszych zbiorów porad na szczęśliwe życie na jaki kiedykolwiek trafiłem! Napotykałem go w różnych miejscach, i ośrodku leczenia uzależnień,i w klinice leczenia nerwic , depresji ..i jeśli wczytasz się w niego z należytym skupieniem, może uznasz po jakimś czasie, że z tekstem jest wszystko jak najbardziej ok, tylko świat trochę „sfiksował” ,a my razem z nim zapominając o prawdziwych wartościach.. .

DESIDERATA

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj jaki spokój może być w ciszy,tak daleko jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi

Prawdę swą głoś jasno i spokojnie, słuchaj też co mówią inni, pamiętaj,że nawet głupcy i ignoranci mają swoją opowieść

Jeśli porównujesz się z innymi, możesz stać się zgorzkniały lub próżny, albowiem zawsze będą lepsi lub gorsi od Ciebie

Ciesz się zarówno swoimi planami jak i osiągnięciami,

wykonuj swą pracę z sercem, jakkolwiek była by skromna.

Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach, świat bowiem pełen jest oszustwa, lecz niech Ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć. Nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.

Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości.

Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla Ciebie.

Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni.

Wiele obaw rodzi się z znużenia i samotności.

Obok zdrowej dyscypliny bądź dobry dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj, i czy to jest dla Ciebie jasne, czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien

Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, kimkolwiek (czymkolwiek) on jest dla Ciebie..

Bez względu na to czym się zajmujesz i jakiekolwiek są Twe pragnienia

W zgiełku ulicznym zamęcie życia zachowaj pokój z swą dusza.

Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle ten świat jest piękny.

Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

 Desiderata, od łac. desideratum, w liczbie mnogiej desiderata (czyli te desiderata, tak jak te pisma) – to, co pożądane, upragnione, oczekiwane.

Często spotykany dopisek mówi, że tekst ten znaleziony został w starym kościele w Baltimore i datowany jest na rok 1692. W rzeczywistości powstał on w 1927, a jego autorem jest Max Ehrmann (1872-1945).
W trzy lata po śmierci Ehrmanna, wdowa po nim opublikowała „Dezyderaty” wraz z innymi poematami w tomie : „The Poems of Max Ehrmann”. W 1950r pastor kościoła w Maryland umieścił „Dezyderaty” na pierwszej stronie modlitewnika dla wiernych. Poemat był wydrukowany na papierze firmowym parafii z komentarzem: „Stary Kościół Świętego Pawła, Baltimore, A.D. 1692 ”. Od tego czasu tekst przekazywany był z rąk do rąk, a data jego powstania (1927r.) została zamieniona na datę budowy kościoła.

Aby otrzymywać informacje o nowych wpisach i tematyczne materiały zapisz się na mój blogowy, bezpłatny 

 

NEWSLETTER

Email
Imię